VILNIAUS SAUSIO 13 – OSIOS PROGIMNAZIJA | Mūsų progimnazijos mokiniai, žuvę už laisvę Sausio 13-ąją – Rolandas Jankauskas
18844
post-template-default,single,single-post,postid-18844,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,transparent_content,qode-theme-ver-16,qode-theme-starflix,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

Mūsų progimnazijos mokiniai, žuvę už laisvę Sausio 13-ąją – Rolandas Jankauskas

Mūsų progimnazijos mokiniai, žuvę už laisvę Sausio 13-ąją – Rolandas Jankauskas

ROLANDAS JANKAUSKAS

1969–01–02  –  1991–01–13

„Kaip aš galiu neiti, kai visa Lietuva eina?“

Nuotrauka iš LRT filmo „Neužmiršti. Rolandas Jankauskas, stodamas prieš sovietų tankus, neklausė perspėjimų: kaip galiu neiti, kai visa Lietuva eina“, 2019 m.

Rolandas Jankauskų šeimoje buvo labai lauktas vaikelis. Gimęs 1969 metais sausio 2 dieną, ketvirtą valandą ryto, Rolandas labai greitai žengė į pasaulį: pradėjo vaikščioti devynių mėnesių, vienerių metų ir mėnesio – tarė pirmuosius žodžius, o šešerių metų jau galėjo skaityti.

Rolando vaikystė. Vilniaus Sausio 13-osios progimnazijos archyvinė medžiaga.

Rolando tėtis Bronislovas Jankauskas – kompozitorius, choro dirigentas ir pedagogas paskatino sūnų lankyti „Ąžuoliuko“ chorą, kur jis mokėsi groti išilgine fleita. Tačiau didesnį susidomėjimą Rolandas turėjo ne muzikai, o techniniai sričiai. Vaikino mama Galina prisimena, kad jis, grįžęs iš mokyklos,  iš karto puldavo lituoti schemas. Jei sugesdavo kokia nors aparatūra, Rolandas stengdavosi pats sutvarkyti, mokykloje su įvairiomis švieselėmis rengė diskotekas.

Rolandas mokykloje. Vilniaus Sausio 13-osios progimnazijos archyvinė medžiaga.

Rolandas su 8 klase (trečioje eilėje pirmas iš kairės). Vilniaus Sausio 13-osios progimnazijos archyvinė medžiaga.

Baigęs aštuonias klases Vilniaus 34-oje vidurinėje (dabar  – Vilniaus Sausio 13-osios progimnazija), įstojo į Vilniaus elektromechanikos technikumą (dabar – Vilniaus kolegijos Elektronikos ir Informatikos fakultetas). Nuo 1987 metų rudens studijavo Kauno politechnikos instituto filiale Vilniuje – Vilniaus inžinerinio statybos instituto Elektrotechnikos fakultete (dabar – Vilniaus Gedimino technikos universitetas), pasirinko pramonės įrengimų elektros pavarų ir automatizavimo specialybę. Tačiau studijuoti universitete Rolandui ilgai neteko, nes tais pačiais metais buvo pašauktas į Sovietų Sąjungos kariuomenę atlikti karinę tarnybą Ramiojo vandenyno jūrų laivyne Vladivostoke.

Sovietinėje armijoje. Vilniaus Sausio 13-osios progimnazijos archyvinė medžiaga.

Tarnybos metais Rolando mama siuntė sūnui įvairius laikraščius, kuriuose buvo rašoma apie prasidėjusį atgimimą Lietuvoje. 1990 metais lapkričio mėnesį Rolandas grįžo namo keliems mėnesiams, atostogoms. Sausio 14 dieną turėjo išvykti atgal į tarnybą, o nuo 1991 metų rudens planavo tęsti mokslus universitete.

1991 metais sausio mėnesį prasidėjus neramumas Rolandas su draugais buvo nuėjęs prie Aukščiausiosios tarybos (dabar – Seimas), o 12– 13 dienomis budėjo prie televizijos bokšto. Vaikino mama Galina labai nerimavo, prašė niekur neiti, tačiau Rolandas jai atsakė: „Kaip tu gali neleisti, kai visa Lietuva eina?.“ „ <…> Prieš tai jis nuėjo į vonią, nusiprausė, susišukavo ir su Mariumi [red. past. broliu] išėjo.

Rolandas (kairėje) su mama Galina ir broliu Mariumi. Vilniaus Sausio 13-osios progimnazijos archyvinė medžiaga.

1991 metais Sausio 13-oji Rolandui buvo paskutinė kelionė ir kova. Naktį 22-ejų vaikinas žuvo prie televizijos bokšto užvažiavus kariniam tankui.

Apdovanojimai

 • 1991 m. sausio 15 d. – Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos nutarimu už pasižymėjimą didvyrišku narsumu ir ištverme ginant Lietuvos Respublikos laisvę ir nepriklausomybę Rolandas Jankauskas (po mirties) buvo apdovanotas 1-ojo laipsnio Vyčio kryžiaus ordinu  (dabar – Vyčio Kryžiaus ordino Didysis kryžius, antrasis pagal svarbą aukščiausias Lietuvos valstybės apdovanojimas).
 • 1992 m. sausio 9 d. – Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo įsaku už drąsą ir pasiaukojimą ginant Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę 1991 metų sausio–rugsėjo mėnesiais Rolandas Jankauskas (po mirties) buvo apdovanotas Sausio 13-osios atminimo medaliu.
 • 2011 m. sausio 16 d., minint 20-ąsias Sausio 13-osios metines, Rolandas Jankauskas apdovanotas (po mirties) I-ojo laipsnio ženklu-medaliu „Už nuopelnus Vilniui ir Tautai“.

Atminimo įamžinimas

 • 1992 m. Rolando Jankausko žūties vietoje prie Vilniaus televizijos bokšto (Sausio 13-osios g. 10, Vilnius) buvo atidengtas paminklas.
 • 1996 m. Vilniaus miesto tarybos sprendimu, Televizijos bokšto prieigose esančiai Vilniaus gatvei (buvusiai Viesulo g.) buvo suteiktas Rolando Jankausko vardas.
 • 1996 m. atidengta atminimo lenta Vilniaus Gedimino technikos universitete (buvusiame Kauno politechnikos instituto filiale Vilniuje – Vilniaus inžinerinio statybos instituto Elektrotechnikos fakultete), kuriame mokėsi Rolandas Jankauskas.
 • 1997 m. atidengta atminimo lenta Vilniaus kolegijos Elektronikos ir informatikos fakultete (buvusiame Vilniaus elektromechanikos technikume), kuriame studijavo Rolandas Jankauskas.
 • 1998 m. atidengta atminimo lenta ant namo, kuriame gyveno Rolandas Jankauskas (Architektų g. 178, Vilnius).
 • Atminimo lenta yra atidengta Vilniaus Sausio 13-osios mokykloje (buvusioje Vilniaus 34-ojoje vidurinėje mokykloje), kurioje mokėsi Rolandas Jankauskas. Įsteigtas Sausio 13-osios atminimo ir mokyklos istorijos muziejus.

1991 metais Sausio 13-ąją gindami Lietuvos nepriklausomybę žuvo:

 

Naudoti šaltiniai

 1. Girdvainis, J. Dainuojanti revoliucija Vilniaus barikadose. 1991-ųjų Sausio 13-osios Tautos žygdarbiui ir aukoms atminti. Vilnius: Knygų kelias, 2011.
 2. Lietuvos Laisvės gynėjai, žuvę 1991 m. sausį ir jų pagerbimo tradicijos. Rolandas Jankauskas. Prieiga internetu: https://www.lrs.lt/sip/portal.show?p_r=37316&p_k=1 Žiūrėta [2021-01-10].
 3. LRT dokumentinis filmas „Neužmiršti. Rolandas Jankauskas, stodamas prieš sovietų tankus, neklausė perspėjimų: kaip galiu neiti, kai visa Lietuva eina“, 2019 m. Prieiga internetu:https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000076983/neuzmirsti-rolandas-jankauskas-stodamas-pries-sovietu-tankus-neklause-perspejimu-kaip-galiu-neiti-kai-visa-lietuva-eina Žiūrėta [2021-01-06].
 4. Sausio 13-oji tautos atmintyje. Rolandas Jankauskas. Prieiga internetu: https://laisve15.lnb.lt/zuve-uz-lietuvos-laisve/apie-zuvusiuosius/jankauskas-rolandas-1969-1991 Žiūrėta [2021-01-10].
 5. Vilniaus Sausio 13-osios progimnazijos archyvinė medžiaga.

Vilniaus Sausio 13-osios progimnazija.

Parengė istorijos mokytoja

Ieva Kildušytė

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.