VILNIAUS SAUSIO 13 – OSIOS PROGIMNAZIJA | Mūsų progimnazijos mokiniai, žuvę už laisvę Sausio 13-ąją – Vidas Maciulevičius
18845
post-template-default,single,single-post,postid-18845,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,transparent_content,qode-theme-ver-16,qode-theme-starflix,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

Mūsų progimnazijos mokiniai, žuvę už laisvę Sausio 13-ąją – Vidas Maciulevičius

Mūsų progimnazijos mokiniai, žuvę už laisvę Sausio 13-ąją – Vidas Maciulevičius

 

VIDAS MACIULEVIČIUS

1966–08–27  –  1991–01–13

„Kažkas užvirė jame“

 

Vido pirmoji komunija. 1978 metai. Vilniaus Sausio 13-osios progimnazijos archyvinė medžiaga.

 

Jautrus, nuoširdus, plačia šypsena, šviesus, teigiamas, taktiškas, mielas, ramus… Šiuos būdvardžius vartoja artimieji ir bendraklasiai kalbėdami apie Vidą.

Vaikystėje Vidu rūpinosi ne tik tėvai Jonas ir Anelė, bet ir penkeriais metais vyresnis brolis Rimas. Broliai labai gerai sutarė, buvo vienas prie kito prisirišę.

Kurį laiką Vidas mokėsi Vilniaus 34-ojoje vidurinėje mokykloje (dabar Vilniaus Sausio 13-osios progimnazija). Jį prisimenantys bendraklasiai atsiliepia gražiais žodžiais:

<…> jis neleisdavo mergaičių skriausti, <…> buvo labai geras, švelnus, taktiškas, mielas, visada su šypsena <…> ramus, nesistengė labai demonstratyviai atsiskleisti“ – dalijasi Danguolė Oželienė.  „<…> Jis matydavo kam skauda, kas laimingas, kas ne, buvo geros širdies žmogus. <…> Labai gerai žaidė krepšinį, gerai kovodavo po krepšiu“ – dalijasi Edita Mildažytė.

Vidas mokykloje. Nuotrauka iš LRT filmo „Neužmiršti. Vido Maciulevičiaus žmona Aušra: pirmoji mintis – vyrą sužeidė buože, bet kad nušovė… niekaip nepatikėjau“, 2019

Vidas (pirmas iš kairės) su klasės draugais. Vilniaus Sausio 13-osios progimnazijos archyvinė medžiaga.

Baigęs Vilniaus 24-ąją vidurinę mokyklą (dabar Vilniaus Barboros Radvilaitės progimnazija), Vidas tęsė mokslus Vilniaus inžineriniame statybos institute (dabar – Vilniaus Gedimino technikos universitetas). Dirbo Eksperimentiniame žolės ir šiaudų perdirbimo mašinų konstravimo institute.

Vido žmona Aušra prisimena, kad vyras nevengė jokio darbo. Vasaromis uždarbiaudavo statybose. Jauna šeima kurį laiką gyveno mažo bendrabučio kambarėlyje, planavo ateityje pirkti erdvesnį butą.

Vidas su sūnumi Simu. 1988 metais. Vilniaus Sausio 13-osios progimnazijos archyvinė medžiaga.

 

1991 metais sausio mėnesį prasidėjus neramumams Vidas neliko abejingas. Jo žmona prisimena: „<…> nuvažiavome pas mamą, užmigdėme vaiką. Tada nuvykome prie Aukščiausios tarybos, labai sušalome, nusprendėme užvažiuoti pas brolį. Besėdint pradėjo važiuoti tankai. Vidas taip užsidegė, kažkas užvirė jame sakė: „Einam einam“.  Vidas kartu su broliu Rimu budėjo prie televizijos bokšto. Besiveržiant sovietų kariams Vidas buvo nušautas, liudininkų pasakojimais paskutiniai jo žodžiai buvo: „Rimai, gelbėk“.

 

Apdovanojimai

 • 1991 m. sausio 15 d. – Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos nutarimu už pasižymėjimą didvyrišku narsumu ir ištverme ginant Lietuvos Respublikos laisvę ir nepriklausomybę Vidas Maciulevičius (po mirties) buvo apdovanotas 1-ojo laipsnio Vyčio kryžiaus ordinu  (dabar – Vyčio Kryžiaus ordino Didysis kryžius, antrasis pagal svarbą aukščiausias Lietuvos valstybės apdovanojimas).
 • 1992 m. sausio 9 d. – Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo įsaku už drąsą ir pasiaukojimą ginant Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę 1991 metų sausio–rugsėjo mėnesiais Vidas Maciulevičius (po mirties) buvo apdovanotas Sausio 13-osios atminimo medaliu.
 • 2011 m. sausio 16 d., minint 20-ąsias Sausio 13-osios metines, Vidas Maciulevičius apdovanotas I-ojo laipsnio ženklu-medaliu „Už nuopelnus Vilniui ir Tautai“.

Atminimo įamžinimas

 • 1992 m. Vido Maciulevičiaus žūties vietoje prie Vilniaus televizijos bokšto (Sausio 13-osios g. 10, Vilnius) buvo atidengtas paminklas.
 • 1996 m. Vilniaus miesto tarybos sprendimu, Televizijos bokšto prieigose esančiai gatvei (buvusi Sudervės g.) buvo suteiktas Vido Maciulevičiaus vardas.
 • 1998 m. atidengta atminimo lenta prie namo, kuriame gyveno Vidas Maciulevičius (Architektų g. 15, Vilnius).
 • Atminimo lenta yra atidengta Vilniaus Sausio 13-osios mokykloje (buvusioje – 2Vilniaus 34-ojoje vidurinėje mokykloje), kurioje mokėsi Vidas Maciulevičius. Įsteigtas Sausio 13-osios atminimo ir mokyklos istorijos muziejus.

 

 

1991 metais Sausio 13-ąją gindami Lietuvos nepriklausomybę žuvo:

 

Naudoti šaltiniai

 1. Girdvainis, J. Dainuojanti revoliucija Vilniaus barikadose. 1991-ųjų Sausio 13-osios Tautos žygdarbiui ir aukoms atminti. Vilnius: Knygų kelias, 2011.
 2. Lietuvos Laisvės gynėjai, žuvę 1991 m. sausį ir jų pagerbimo tradicijos. Vidas Maciulevičius. Prieiga internetu: https://laisve15.lnb.lt/zuve-uz-lietuvos-laisve/apie-zuvusiuosius/maciulevicius-vidas-1966-1991 Žiūrėta [2020-01-10].
 3. LRT dokumentinis filmas „Neužmiršti. Vido Maciulevičiaus žmona Aušra: pirmoji mintis – vyrą sužeidė buože, bet kad nušovė… niekaip nepatikėjau“, 2019 m. Prieiga internetu:https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000070812/neuzmirsti-vido-maciuleviciaus-zmona-ausra-pirmoji-mintis-vyra-suzeide-buoze-bet-kad-nusove-niekaip-nepatikejauŽiūrėta [2021-01-06].
 4. Sausio 13-oji tautos atmintyje. Vidas Maciulevičius. Prieiga internetu: https://www.lrs.lt/sip/portal.show?p_r=37320&p_k=1 Žiūrėta [2020-01-10].
 5. Vilniaus Sausio 13-osios progimnazijos archyvinė medžiaga.

 

Vilniaus Sausio 13osios progimnazija.

Parengė istorijos mokytoja

Ieva Kildušytė

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.